Bár idődről időre előkerül a világmédiában a legerősebb és legnagyobb hadseregek kérdése, valójában állandó változást mutat a helyzet, hiszen az egyes nagyhatalmak különböző mértékben fejlesztik vagy éppen hanyagolják el katonai potenciáljaikat. A sorrend tehát mindig változik, még a legelső 10-15 ország tekintetében is. A 2019-es legfrissebb helyzet szerint például a legelső 4 hadsereg nem változott ugyan, de utána módosulások történtek.
Kérdés azonban: milyen tényezők döntik el, hogy mennyire erős és ütőképes egy hadsereg? Nos, a legtöbb katonai elemző-portál, például a globalfirepower szerint 4 tényező mindenképp fontos: a katonai eszközállomány minősége és mennyisége, a bevethető élőerő nagysága (és persze a teljes lakosságszám), a katonai költségvetés (budget) mérete, illetve az adott ország gazdasági teljesítménye (GDP). Ezek figyelembevételével jelenleg a következő sorrend határozható meg [forrás]:
10. Németország
Németország a 4 említett tényező mindegyikében kiemelkedő potenciállal bír, így akár az első 5 ország közé is bekerülhetne, ha a Berlini biztonságpolitikai célkitűzései között nagyobb hangsúlyt kapna a hadsereg ügye. Németországban jelenleg 83 millióan élnek, így a világ 200 országa közül a 17. legnépesebb (Európában pedig a második, Oroszország után). Katonai eszközállománya magas műszaki színvonalú. Nemrégiben a magyar honvéd-vezérkar 56 db élvonalbeli, Leopard 2 A7 harckocsit vehetett át Németországtól (ebből 12 db -ot kiképzésre) és további 24 db PzH 2000 önjáró löveget állított hadrendbe. Mivel Németország GDP terén a negyedik leggazdagabb, a német hadsereg bármikor a NATO második legnagyobb katonai potenciáljává fejleszthető.
9. Törökország
Európa negyedik legnagyobb hadseregét a törökök tudhatják magukénak, hiszen csak az oroszok, franciák és britek tudják meghaladni a törökök fegyveres állományát (eszközök és létszám terén). Ugyanakkor az első 10 legnagyobb haderő sorában övék a legkisebb katonai budget (alig 9 milliárd dollár), ami erősen korlátozza az innovativitást. Ugyanakkor a török hadsereg Szíriában és Irakban bevetve komoly harci tapasztalatokat szerzett.
8. Egyesült királyság
A világ ötödik legnagyobb nominális GDP -jével rendelkező Egyesült Királyság egykor az ötödik helyen állt, ám idén visszaesett a 8. helyre, mégpedig gazdasági problémák miatt. Pedig tavaly hadrendbe állt a 80-as évek óta nélkülözött fegyvernem a repülőgép-hordozók első példánya, a 65 ezer tonnás HMS Queen Elizabeth (2018 augusztus 18-án futott ki Portsmouth -ból) és idén elkészül testvérhajója is, a HMS Prince of Wales. Kérdés azonban, hogy a brit gazdaság a Brexit után képes lesz e fenntartani ezeket a méregdrága, 3 milliárd fontból megépített monstrumokat. Mindenesetre az angol hadsereg így is a világ nyolcadik legerősebbje. [A képen a HMS Queen Elizabeth]
7. Dél-Korea
Az Észak-koreai kommunista rezsim állandó fenyegetésében élő Dél-koreaiak, 1953-óta -- amikor lezárult háborújuk az északiakkal (fegyverszünettel, de békekötés nélkül) -- folyamatosan sokat költenek hadseregük fejlesztésére (majdnem annyit, mint a Nyugat-európai nagyhatalmak). Számukra valóban élet-halál kérdése, hogy meg tudják e védeni magukat az időközben aláirt béke ellenére is. Előkelő hetedik helyezésük nagyrészt ennek köszönhető. [A képen észak-koreai katonák felvonulása látható.]
6. Japán
Japán a Föld egyik legfejlettebb ipari országa, mely a harmadik legmagasabb GDP -t állítja elő (az USA és Kína után). Hadseregét a második világháborút követően sokáig egyáltalán nem fejlesztette, ám Észak-Korea állandó fenyegetései miatt végül az ázsiai császárság is belátta, hogy áldoznia kell védelmére. A japán hadsereg mára a Föld hatodik legütőképesebbje.
5. Franciaország
A második világháború óta a nyugati szövetségi rendszer egyik legerősebb hadseregét Franciaország birtokolja, versenyben az Egyesült Királysággal. Bár a franciák nem kezdtek olyan mértékű flotta-fejlesztésbe, mint a szomszédos szigetország, a francia hadsereg szinte minden fegyvernemben élvonalbelinek számít. Ma biztosan őrzi ötödik helyét a világ legerősebb hadseregeinek listáján. [A képen az egyetlen francia anyahajó, az R91 Charles de Gaulle]
4. India
Hatalmas lakossága és óriási gazdasága mellett India az állandó fenyegetettség miatt is sokat áldoz hadseregére, hiszen 1949 óta folyamatos viszályban van legnagyobb riválisával a szomszédos Pakisztánnal. A területi és másodsorban egyéb vonatkozásokban is megnyilvánuló (pl. vallási eredetű) viszály mindkét országban középpontba állította a hadsereg ügyét. Mindkét állam atomhatalom lett, de India minden területen jelentős haderőfejlesztéseket hajt végre, nagyrészt orosz megrendelésekre építve.
3. Kína
A világ legnépesebb országa egyben az egyik leggazdagabb is, hiszen GDP terén csak az USA tudja beelőzni. Ma Kína szinte mindenben világelső, ráadásul expanzív külpolitikát is folytat. Céljai közé tartozik ugyanis Észak-Korea köldökzsinóron tartása mellett a Dél-kínai tenger birtoklása is (mesterséges szigetek létrehozásával és flottája odavezénylésével). Jelenleg Kína évi 224 milliárd dollárt lépes évente hadseregére fordítani, aminek megfelelően övé a világ második legnagyobb légiereje és második legnagyobb katonai költségvetése.
2. Oroszország
A világ második legnagyobb hadseregét Oroszország és 19 éve hatalmon lévő elnöke, Vlagyimir Putyin birtokolja. Jelenleg az orosz gazdaság gyengülőben van, így a katonai jellegű kiadásokra is "csak" évi 44 milliárd dollárt tudnak fordítani, ami a Föld országainak sorában csupán a 8. legnagyobb katonai budget. Ennek dacára az orosz hadsereg folyamatosan hajt végre fejlesztéseket: legnagyobb erősségét az atomfegyverek, tengeralattjárók és hagyományos fegyverek jelentik. Az orosz flotta és vadászgép-állomány viszont egyelőre lemaradásban van az amerikai és kínai riválisaiktól.
1. USA
Földünk jelenleg legerősebb katonai nagyhatalma egyértelműen az Egyesült Államok, mely egyedül képes arra, hogy évi 716 milliárd dollárt fordítson hatalmas hadseregére. (16-szor többet, mint az oroszok.) Mintegy 11 csapásmérő anyahajós egysége tartózkodik a világ tengerein és 2362 vadászgépe áll hadrendben. Az USA szövetségi rendszere a NATO jelenleg a legnagyobb katonai haderő a bolygón. Riválisként csak Kína és Oroszország említhető meg számára.
Ha érdekesnek találtad, várunk Facebook oldalunkon is!
pervenimus.blog.hu
2019.04.23.(17:00)
Az utolsó 100 komment: